RSSВерсія для друку
Права людини у сфері охорони здоров’я: практичний посібник

8.2.2. Позасудові форми захисту прав людини в сфері охорони здоров’я

б) звернення до органів прокуратури

Ще однією формою захисту прав людини в сфері охорони здоров’я є звернення до органів прокуратури. Відповідно до п. 9 розділу 15 «Перехідні положення» Конституції України та ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р., органи прокуратури України здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів, у тому числі в галузі охорони здоров’я, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про прокуратуру», прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян. Прийняте прокурором рішення може бути оскаржено вищестоящому прокурору або до суду. Після прийняття рішення щодо скарги Генеральним прокурором України провадження за такими скаргами в органах прокуратури припиняється. Таким чином звернення до органів прокуратури також відбувається за принципами територіальності та підконтрольності.

Пам’ятайте!

Порядок роботи із зверненнями громадян до органів прокуратури
регламентовано в Інструкції про порядок розгляду і вирішення
звернень та особистого прийому в органах прокуратури України,
затвердженій наказом Генерального прокурора України від
21.06.2011 р. № 9 гн.


У процесі перевірки за заявою громадянина прокурор має право вимагати від керівників відділів та управлінь охорони здоров’я місцевої державної адміністрації проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних закладів охорони здоров’я та інших структур, незалежно від форм власності, а також скерування спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз. Якщо під час перевірки за заявою чи скаргою громадянина будуть виявлені порушення закону, прокурор або його заступник, відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», в межах своєї компетенції мають право, зокрема:

  1. порушувати у встановленому законом порядку кримінальну справу (досудове слідство в «медичних справах», як правило, здійснюють органи внутрішніх справ), дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передавати матеріали на розгляд громадських організацій;

  2. давати приписи про усунення очевидних порушень закону;

  3. вносити подання до державних органів, громадських організацій іпосадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли;

  4. звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ОРГАНІВ ПРОКУРАТУРИ

Пам’ятайте!

Органи прокуратури не підмінюють органи відомчого управління та контролю і не втручаються у господарську діяльність, якщо така не суперечить чинному законодавству. Прокурор має право доступу до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять конфіденційну інформацію. Крім того, він має право письмово вимагати подання у прокуратуру для перевірки необхідних документів і матеріалів.

03.05.2024.

Уряд врегулював процедуру розширення Національного переліку основних лікарських засобів

Кабінет Міністрів України затвердив зміни до механізму...
03.05.2024.

Договори між НСЗУ та аптечними закладами за програмою «Доступні ліки» укладатимуться на довгостроковий період

З 1 грудня 2024 р. Національна служба здоров’я України...