RSSВерсія для друку
Права людини у сфері охорони здоров’я: практичний посібник

Право на ефективний засіб правового захисту


ПРИКЛАДИ МОЖЛИВИХ ПОРУШЕНЬ

Лікарю, репутація якого постраждала внаслідок публікації в ЗМІ необґрунтованих і неправдивих звинувачень про його недбалість, відмовлено у відшкодуванні шкоди.

Медична сестра не може оскаржити в судовому порядку рішення суду за результатами розгляду трудового спору.

НОРМИ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЇХ ТЛУМАЧЕННЯ

Стаття 13 ЄКЗПЛОС («Право на ефективний засіб юридичного захисту»):

Кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження

  • Наявність засобу юридичного захисту в розумінні ст. 13 поряд із закріпленням обґрунтованості вимог повинно забезпечувати можливість відшкодування шкоди195. Розгляду підлягають усі процедури: як судові, так і позасудові196.

  • Формальні засоби юридичного захисту, що перешкоджають розгляду скарги за суттю, у тому числі судові перегляди, можуть не задовольняти вимоги ст. 13197.

  • Характер засобу юридичного захисту, необхідного для дотримання ст. 13, залежить від природи можливого порушення. В більшості випадків буває достатньо відшкодування. У всіх випадках засіб повинен бути юридично й практично «ефективним», – ідеться про відсутність неправомірного втручання з боку державних органів198.

  • Орган, який забезпечує такий засіб захисту, повинен бути незалежним від потенційного порушника прав199.

195 ЄСПЛ. Рішення у справі «Класс проти Німеччини» (2 EHRR 214).

196 ЄСПЛ. Рішення у справі «Сильвер проти Сполученого Королівства» (5 EHRR 347).

197 ЄСПЛ. Рішення у справі «Пек проти Сполученого Королівства» (36 EHRR 41).

198 ЄСПЛ. Рішення у справі «Аксой проти Туреччини» (23 EHRR 553).

199 ЄСПЛ. Рішення у справі «Хен проти Сполученого Королівства» (31 EHRR 45); ЄСПЛ. Рішення у справі «Тейлор-Себорі проти Сполученого Королівства» (36 EHRR 17).