Право на свободу об’єднання
Свободу об’єднання передбачено в ст. 11 ЄКЗПЛОС. Хоча Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) розглядав скарги на можливе порушення цього права лише декілька разів, Суд підтвердив, що це право включає в себе також право не вступати до будь-яких об’єднань. Окрім того, ЄСПЛ постановив, що ця гарантія не поширюється на членів офіційних органів контролю. Цей висновок особливо важливий для медичних працівників, оскільки такі органи контролю створюються відповідно до закону й мають повноваження піддавати своїх членів дисциплінарним стягненням142.
Найповніший аналіз права на страйк наводиться в ЄСХ. ЄСПЛ розглядав права профспілок вужче, в тому числі підтвердив право працівників на страйк.
Нижче розглядаються два аспекти права на свободу об’єднання: право на свободу зібрань та об’єднання, закріплене в ст. 11 ЄКЗПЛОС, і право на створення профспілок та на страйк, згідно зі ст. 5, 6, 21 та 22 ЄСХ.
142 Див. також: Міжнародний центр юридичного захисту прав людини. Посібник для юристів INTERIGHTS. Стаття 11 Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: Свобода зібрань і об’єднання.
www.interights.org/view-document/index.htm. Інформація про тлумачення ЄСПЛ ст. 11 ЄКЗПЛОС.