Право на повагу до приватного життя і репутації
ПРИКЛАДИ МОЖЛИВИХ ПОРУШЕНЬ
Телефон головного лікаря лікарні прослуховується без попереднього дозволу уповноважених органів, як того вимагає закон.
Лікар, що подав цивільний позов проти лікарні за незаконне звільнення, дізнається, що без його відома його кореспонденцію регулярно перехоплюють та прочитують.
НОРМИ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЇХ ТЛУМАЧЕННЯ
Стаття 8 ЄКЗПЛОС («Право на повагу до приватного і сімейного життя»):
- Кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції.
- Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров’я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
- Поняття «приватне життя» у контексті ст. 8 ЄКЗПЛОС може поширюватися й на робоче місце людини, забезпечуючи захист, для прикладу, від незаконного прослуховування телефонних розмов200. Захисту можуть підлягати певні види поведінки та дій, які вчиняються публічно; в цьому разі має значення те, чи могла людина «очікувати невтручання у приватне життя на розумних підставах» і чи була добровільна відмова від такого очікування201. Однак, відповідно до одного з рішень, відеозйомка в режимі «реального часу» за допомогою системи охоронного відеоспостереження без відеозапису не є втручанням у приватне життя, але якщо ведеться систематичний запис чи відеоматеріал оброблюється якимось способом, це розцінюється як втручання202.
Стаття 10 (ч. 2) ЄКЗПЛОС («Обмеження свободи вираження поглядів з метою захисту прав і репутації інших осіб»):
Здійснення цих свобод, оскільки воно пов’язане з обов’язками і відповідальністю, може підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.
200 ЄСПЛ. Рішення у справі «Хелфорд проти Сполученого Королівства» (20605/92). Висновок про те, що прослуховування приватних телефонних дзвінків на служ- бовий телефон може бути визнано порушенням ст. 8.
201 ЄСПЛ. Рішення у справі «Фон Гановер проти Німеччини» (43 EHRR 7).
202 ЄСПЛ. Рішення у справі «Пек проти Сполученого Королівства» (36 EHRR 41).