19 січня 2017 р. у Парламенті за № 5664 зареєстровано проект Закону України «Про лікарняні каси». Ініціатором законопроекту виступили народні депутати, члени депутатської групи «Партія «Відродження» Антон Яценко та Віктор Бондар. Також у роботі над проектом документа взяли участь представники існуючих лікарняних кас України.
Як зазначається в супровідних документах до законопроекту, він спрямований на створення умов для активізації інвестиційної діяльності в сфері охорони здоров’я шляхом концентрації ресурсів у напрямку надання медичної допомоги відповідного регіону та гарантує державну підтримку і створює умови для діяльності лікарняних кас відповідно до законодавства України.
Згідно з проектом документа лікарняна каса — добровільне неприбуткове об’єднання фізичних та/або юридичних осіб приватного права, діяльність якого ґрунтується на засадах захисту суспільних інтересів у сфері охорони здоров’я, утворене у формі юридичної особи з метою задоволення потреб у лікуванні та/або медичному обслуговуванні її членів (осіб, що мають права члена лікарняної каси).
Нагадаємо, протягом останніх двох років А. Яценко неодноразово реєстрував у Парламенті законопроекти «Про лікарняні каси». Однак всі вони були відхилені.
Новий проект документа містить ряд уточнень і відмінностей порівняно з попередніми. Зокрема, щодо фінансування лікарняних кас законопроектом виключено положення, в якому зазначалося, що майно лікарняної каси формується за рахунок внесків засновників, а також що лікарняні каси, які існують лише на членські внески і добродійні пожертвування, звільняються від сплати податків та інших платежів до бюджету і спеціальних фондів.
Крім того, уточнено, що лікарняні каси в Україні утворюються виключно у формі благодійних організацій або громадських об’єднань зі статусом юридичної особи. Також вказано, що, окрім органів державної влади, органів місцевого самоврядування, державних та комунальних підприємств, установ, організації, що фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками лікарняних кас і політичні партії та юридичні особи, єдиним засновником яких є одна й та сама особа.
Уточнено і положення щодо найменування лікарняних кас, яке складається із загальної назви, в якій обов’язково повинна зазначатися організаційно-правова форма — «громадська організація» або «благодійна організація», власної назви, де зазначається термін «лікарняна каса», та індивідуальної назви, яка не повинна бути тотожною назвам інших зареєстрованих лікарняних кас. Також лікарняна каса може мати скорочене найменування, яке вказується у її статуті.
Відмінністю нового законопроекту є те, що він містить положення щодо створення, ведення Реєстру лікарняних кас (далі — Реєстр), а також уточнено, які відомості він повинен містити. Так, визначено, що функціонування Реєстру забезпечується Асоціацією лікарняних кас (далі — Асоціація), яка буде недержавною неприбутковою самоврядною організацією зі спеціальним статусом, що об’єднуватиме всі лікарняні каси України. Лікарняні каси набуватимуть права здійснювати свою діяльність лише після включення їх до Реєстру. Відомості до Реєстру необхідно буде подати протягом 30 днів з дати початку його функціонування. Підставами ж для виключення лікарняної каси з Реєстру є невідповідність її діяльності вимогам чинного законодавства та її статуту або виключення (вихід) з членів Асоціації.
Відомості Реєстру будуть доступними та відкритими з урахуванням встановлених законом обмежень щодо інформації з обмеженим доступом і розміщуватимуться на сайті Асоціації.
Також визначається, що всі лікарняні каси підлягатимуть акредитації, яку здійснюватиме Асоціація. Першу акредитацію необхідно провести через 2 роки від дати державної реєстрації лікарняної каси. Наступні акредитації проводитимуться через кожні 5 років.