Прийнята нормативно-правова база щодо нового державного регулювання цін
Отже, що ми маємо станом на 13 січня 2017 р. з нормативно-правової бази, необхідної для реалізації Урядової ініціативи?
1. Постанова КМУ від 09.11.2016 р. № 862 «Про державне регулювання цін на лікарські засоби».
2. Постанова КМУ від 09.11.2016 р. № 863 «Про запровадження відшкодування вартості лікарських засобів».
Ми вже неодноразово досліджували суть цих урядових постанов, однак ще раз освіжимо в пам’яті їх основні положення.
З 1 січня 2017 р. запроваджено державне регулювання граничних цін на 21 міжнародну непатентовану назву (МНН) ліків, вартість яких підлягає відшкодуванню, шляхом встановлення МОЗ України референтних цін, у межах яких визначається оптово-відпускна ціна. Граничні постачальницько-збутова та торговельна надбавки для таких ліків становлять 5 та 15% відповідно з урахуванням податків та зборів.
На ліки, які входять до Національного переліку основних лікарських засобів, але не включені до переліку 21 МНН, вартість яких підлягає відшкодуванню, та які реалізуються за власні кошти громадян, встановлюються граничні постачальницько-збутова та торговельна націнки 10 та 25% відповідно, визначені постановою КМУ від 17.10.2008 р. № 955.
До 1 лютого 2017 р. аптеки можуть реалізовувати залишки лікарських засобів, що включені до переліку 21 МНН, які були поставлені за оптово-відпускними цінами, що перевищують їх граничний рівень.
З 1 квітня 2017 р. запроваджується відшкодування вартості 21 МНН під час амбулаторного лікування осіб з серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом II типу, бронхіальною астмою. У Державному бюджеті на 2017 р. на це передбачено 500 млн грн.
Текст цього документа опубліковано 12 січня на сайті Верховної Ради України в розділі «Найновіші надходження». Наказ МОЗ України набуде чинності з дня його офіційного опублікування.
Його розроблено на виконання постанови КМУ № 862, а дія поширюється на перелік 21 МНН.
Порядок визначає механізм розрахунку граничних оптово-відпускних цін на основі референтних цін, визначених з урахуванням даних про ціни на лікарські засоби, зареєстровані в Польщі, Словаччині, Чехії, Латвії та Угорщині.
Референтні ціни на ліки визначаються на основі даних про зареєстровані ціни одиниці лікарської форми кожної сили дії кожного препарату з переліку 21 МНН, отриманих з офіційних джерел уповноважених державних органів референтних країн.