Міністерство економічного розвитку і торгівлі повідомляє, що 23 січня 2017 р. почали діяти зміни до Угоди ТРІПС (Угоди Світової організації торгівлі (СОТ) про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності), що були прийняті у відповідному протоколі 2/3 членів СОТ, у тому числі й Україною.
Відповідне рішення стосовно необхідності внесення змін до Угоди ТРІПС було прийнято членами СОТ насамперед для того, щоб пристосувати правила міжнародної торговельної системи до суспільних потреб охорони здоров’я населення у найбідніших країнах та країнах з обмеженими виробничими можливостями у фармацевтичному секторі.
Таким чином, наразі запроваджено постійний механізм примусового ліцензування стосовно запатентованої фармацевтичної продукції, який дозволяє забезпечити доступність для країн — членів СОТ, які цього потребують, необхідних генеричних лікарських засобів, вироблених в інших державах. Країни, що експортують, зможуть видавати примусову ліцензію постачальникам таких препаратів (виключно для цілей виробництва та експорту необхідної продукції до країн з обмеженими виробничими можливостями у фармацевтичному секторі), що відповідатиме правилам СОТ.
На сьогодні виготовлення лікарських засобів за примусовою ліцензією дозволяється, як правило, для забезпечення потреб внутрішнього ринку країни, у якій такі препарати виробляються. Водночас Протоколом передбачено можливість експорту фармацевтичної продукції, виробленої за примусовою ліцензією, у країни з недостатніми або взагалі відсутніми виробничими можливостями у фармацевтичному секторі для забезпечення власних потреб охорони здоров’я.
«Зміни до Угоди ТРІПС забезпечують правові підстави для експорту генеричних ліків за прийнятними цінами, щоб задовольнити потреби країн з відсутніми або обмеженими виробничими потужностями у фармацевтичному секторі. Таким чином, це дозволяє найбільш вразливим групам населення отримати доступ до лікарських засобів, яких вони потребують, допомагаючи долати такі захворювання, як ВІЛ/СНІД, туберкульоз або малярія, а також інші епідемії. Я пишаюся, що члени СОТ довели прихильність своїм зобов’язанням і забезпечили введення цього важливого заходу в силу. Це підтверджує, що СОТ може приймати важливі рішення для вирішення конкретних проблем, що впливають на життя людей», — зазначає генеральний директор СОТ Роберто Азеведо у своєму відеозверненні, розміщеному на веб-сайті СОТ.