27 липня на сайті МОЗ України для громадського обговорення оприлюднено проект розпорядження КМУ, яким пропонується затвердити план заходів на 2019–2020 рр. з реалізації Стратегії державної політики щодо наркотиків на період до 2020 р. (далі — План).
Серед іншого План передбачає проведення заходів щодо забезпечення доступності наркотичних лікарських засобів, сприяння розвитку паліативної допомоги та замісної підтримувальної терапії. Для цього, зокрема, в 2019 р. планується:
- удосконалити Порядок придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я задля розширення доступу до медикаментозного лікування, у тому числі з питань розширення мережі аптек;
- провести національну оцінку потреб у лікарських засобах, що містять наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори (далі — підконтрольні речовини);
- розширити мережі аптек, які мають ліцензію на здійснення діяльності з обігу підконтрольних речовин.
На постійній основі планується забезпечити підвищення рівня доступності лікарських засобів, що містять підконтрольні речовини, через первинну, вторинну та третинну ланку медичного обслуговування.
Крім того, проектом документа пропонується в 2019 р. подати на розгляд Уряду проекти нормативно-правих актів щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби, що містять підконтрольні речовини та запровадження відшкодування їх вартості. Зобов’язання щодо розробки цих документів планується покласти на МОЗ та Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Окрім того, у розробці проекту щодо запровадження державного регулювання цін також братиме участь Антимонопольний комітет України.
Нагадаємо, питання підвищення доступності для пацієнтів підконтрольних ліків активно почало обговорюватися в МОЗ з початку року. З приводу цього в профільному міністерстві проводився круглий стіл. Тоді представники професійної спільноти обговорювали ряд проблем, які стоять на шляху доступності підконтрольних ліків, зокрема, щодо відсутності зрозумілої нормативної бази.