Запитання: кого з медичних працівників можуть залучати до надання медичної допомоги під час воєнного стану?
Джерела:
1. Наказ МОЗ України «Про залучення медичних працівників-іноземців до надання допомоги постраждалим в умовах воєнного стану» від 26.02.2022 № 383 (далі – наказ МОЗ №383).
2. Наказ МОЗ України «Про залучення лікарів-інтернів та деяких інших осіб до виконання заходів, пов’язаних із наданням медичної допомоги особам, які постраждали під час надзвичайної ситуації, яка виникла в період воєнного стану в Україні» від 27.02.2022 № 385 (далі – наказ МОЗ №385).
Відповідь:
Відповідно до наказів МОЗ № 383 та № 385, до надання медичної допомоги на період дії воєнного стану можуть бути залучені:
1. Лікарі та інші медичні працівники-іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.
До роботи в закладі охорони здоров’я допускаються лікарі та інші медичні працівники-іноземці та особи без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, лише в добровільному порядку.
Умовою допуску є наявність документів, що підтверджують відповідну освіту та професійну кваліфікацію.
Обов’язок керівників закладів охорони здоров’я — забезпечити належні умови для ефективної організації залучення медиків-іноземців до надання допомоги постраждалим, які надходять до закладів охорони здоров’я.
Заклади охорони здоров’я повинні надавати інформацію про залучених до роботи медиків-іноземців до МОЗ.
2. Лікарі-інтерни, молодші спеціалісти з медичною освітою, лікарі-спеціалісти без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії.
Лікарів-інтернів, молодших спеціалістів з медичною освітою, а також лікарів-спеціалістів без вимог щодо атестації на присвоєння чи підтвердження кваліфікаційної категорії залучаються за потреби, яка виникла у відповідних адміністративно-територіальних одиницях.
Першорядно залучаються лікарі-інтерни, які проходять практичну частину підготовки.
У закладах охорони здоров’я залучені працівники повинні бути ознайомлені з необхідними нормативно-правовими актами та проінструктовані щодо використання засобів індивідуального захисту під час надання медичної допомоги.
Заклади охорони здоров’я повинні надавати інформацію про залучених до роботи лікарів-інтернів, молодших спеціалістів з медичною освітою, а також лікарів-спеціалістів до МОЗ.
3. Студенти 4-6 року навчання у медичних вишах.
На період воєнного стану МОЗ дозволило залучати до надання допомоги на добровільних засадах здобувачів вищої освіти 4 – 6-го років навчання за спеціальностями галузі знань 22 «Охорона здоров’я», відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» від 19.04.2011. Протягом цього часу заклади освіти мають забезпечити залученим студентам індивідуальні графіки навчання.
У контексті нормативного регулювання в умовах воєнного стану щодо можливості залучення до надання медичної допомоги лікарів-іноземців та лікарів-інтернів хочемо звернути увагу на кілька зауваг:
1. У ч. 1 ст. 33 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров’я» зазначено, що медична допомога надається відповідно до медичних показань професійно підготовленими медичними працівниками, які перебувають у трудових відносинах із закладами охорони здоров’я, що забезпечують надання медичної допомоги згідно з одержаною відповідно до закону ліцензією, та фізичними особами - підприємцями, які зареєстровані та одержали відповідну ліцензію в установленому законом порядку і можуть перебувати з цими закладами у цивільно-правових відносинах.
Враховуючи нормативне регулювання, дискусійним залишається питання залучення лікарів-іноземців до надання медичної допомоги, адже вони не перебувають у трудових відносинах із закладом охорони здоров’я.
2. У ч. 4 ст. 33 Основ зазначено: участь у наданні всіх видів медичної допомоги, під керівництвом лікаря закладу охорони здоров’я, беруть лікарі-інтерни відповідно до положення, затвердженого МОЗ. Натомість у наказі МОЗ № 385 вказано, що до надання медичної допомоги та виконання інших заходів, пов’язаних з наданням медичної допомоги або інших заходів, які є необхідними для її надання, залучаються лікарі-інтерни.
Отож, незрозумілим залишається питання, в якому статусі залучатимуться лікарі-інтерни чи як ті, що беруть участь під керівництвом лікаря, чи як ті, що безпосередньо надаватимуть допомогу.
Попри запровадження воєнного стану закони мають вищу юридичну силу, ніж накази.
Відповідь підготувала: Христина Терешко, к.ю.н., заступник голови Комітету медичного і фармацевтичного права та біоетики НААУ, доцент кафедри медичного права ЛНМУ імені Данила Галицького, адвокат, партнер АО «МедЛекс».