Ситуація щодо кору останнім часом активно обговорюється в ЗМІ та соціальних мережах через те, що розповсюдження цієї інфекційної хвороби в нашій країні стрімко набирає обертів. У той час, як українські лікарі-інфекціоністи наголошують на тому, що в Україні наразі є епідемія кору, керівництво МОЗ України заявляє лише про спалах хвороби і заперечує наявність епідемії. Тим не менш за 11 міс 2017 р. в Україні зафіксували 3382 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків припадає на Івано-Франківську обл. — 1049, Одеську — 931 та Закарпатську — 416. 5 людей в Одеській обл. померли, з них — 3 дітей. Для недопущення погіршення епідеміологічної ситуації щодо кору у столиці запроваджуються запобіжні, профілактичні та протиепідемічні заходи. За рішенням КМДА не вакциновані проти кору діти не допускатимуться до занять у шкільних та дошкільних навчальних закладах усіх форм власності. Ці заходи наразі запроваджені на 21 день. Рекомендовано обмежити проведення масових заходів. Начальники районних управлінь охорони здоров’я м. Київ розглядають можливість організації роботи кабінетів щеплень у вихідні дні. Аби донести важливу інформацію щодо розповсюдження кору до населення нашої країни та застерегти щодо важливості вакцинації від кору 12 січня 2018 р. інфекціоністи взяли участь у кількох інформаційних заходах.
Наскільки небезпечним є кір? Чи можуть захворіти дорослі? На ці та інші питання у прес-центрі газети «Комсомольская правда в Украине» відповідала експерт ЮНІСЕФ лікар-інфекціоніст Катерина Булавінова. Вона розповіла, що кір є дуже заразним захворюванням, що найчастіше вражає дітей. Проте не треба вважати дану інфекцію суто дитячою, цього року багато випадків захворювання реєструється і серед дорослих, які потрапляють у лікарні з 2 найрозповсюдженішими ускладненнями кору — пневмонією та енцефалітом.
Від кору немає специфічного лікування, тому в якості допомоги хворим застосовується лише симптоматична терапія. «У випадку кору хворий випадає з життя приблизно на місяць, оскільки перебіг хвороби досить тривалий. Підхопити кір можна в місцях великого скупчення людей, оскільки він легко передається повітряно-крапельним шляхом. Високому ризику зараження серед дорослих піддається медичний персонал, що працює в інфекційних лікарнях, а також ті, хто працюють у дитячих садках та школах», — наголосила спікер.
К. Булавінова цілком підтримує рішення КМДА щодо недопущення невакцинованих проти кору дітей у дитячі садки та школи, запевняючи, що такі заходи застосовуються системно у європейських країнах через летальні випадки від кору серед дітей. Зокрема, подібні обмеження запроваджено у Франції та Італії, а також у США. З іншого боку, в Україні є проблема купівлі довідок про вакцинацію своїх дітей, підкреслила спікер, закликавши всіх медичних працівників не брати участі в таких авантюрах, навіть якщо батьки обіцяють зробити щеплення дитині згодом.
«У 2016 р. приблизно 50% дітей не отримали всіх необхідних щеплень за Календарем профілактичних щеплень (далі — Календар), тому в 2017 р. почали проводитися посилені заходи щодо підвищення цього показника. Що ж до кору, спалах хвороби почався ще у вересні, тому починаючи з осені проводилася посилена рутинна імунізація дітей проти кору, паротиту та краснухи. Усім батькам, діти яких не отримали щеплення вакциною КПК за Календарем, лікарі рекомендували зробити це», — розповіла К. Булавінова.
Відповідаючи на питання щодо того, чи може захворіти на кір дорослий старше 40 р., К. Булавінова зауважила, що це можливо, якщо людина не отримала усіх щеплень проти хвороби в дитячому віці. «В 2008 р. була реалізована спроба провести масову імунізацію проти кору, паротиту та краснухи усіх, хто в свій час не отримав необхідних 2 доз вакцини КПК. Проте ця кампанія провалилася через антивакцинальні рухи та політичні ігри. Для її реалізації було завезено майже 5 млн доз вакцини, яка згодом, на жаль, була майже вся утилізована. Використано було лише близько 200 тис. доз вакцини», — розповіла спікер, додавши, що дорослі переносять кір дуже важко. Тому тим, хто свого часу не отримав 2 доз вакцини КПК, слід отримати зараз 1 дозу вакцини. Це також важливо для жінок, які планують вагітність. У такому разі вакцинація проводиться на етапі підготовки до вагітності. Під час вагітності проводити вакцинацію проти кору не рекомендується через те, що вакцина КПК відноситься до «живих» імунобіологічних препаратів.
К. Булавінова наголосила, що дорослі наразі мають змогу купити вакцину проти кору в аптечній мережі: «Це така ж сама вакцина, яка була придбана за державні кошти для щеплення дітей. У приватному секторі вартість цієї вакцини цілком доступна, тим більше профілактика кору, безперечно, обійдеться значно дешевше ніж лікування». (Прим. ред.: на сайті КП «Фармація» розміщено перелік аптечних закладів, які здійснюють роздрібну торгівлю вакцинами проти кору (таблиця).