За даними Міністерства охорони здоров’я (МОЗ) України, щорічно в країні реєструється більше 11 тис. нових випадків захворювання на вірусні гепатити. Станом на початок 2016 р. з приводу інфікування разом вірусами гепатиту В і С на обліку в державі перебувало близько 70 тис. українців — це більше 1% населення.
Прес-брифінг, який відбувся 27 липня 2018 р., був присвячений Всесвітньому дню боротьби з гепатитами. Під час заходу оприлюднена інформація про результати, яких досягла Україна за останні роки в боротьбі з вірусними гепатитами. Важливим стало повідомлення про здійснення МОЗ України закупівлі за кошти державного бюджету лікарських засобів прямої дії для терапії вірусного гепатиту С.
За даними МОЗ України, на даний час майже 5% українців інфіковано вірусом гепатиту С — це більше 2 млн, про це повідомилаУляна Супрун, в.о. міністра охорони здоров’я України. Більшість громадян можуть навіть не здогадуватися про наявність захворювання через його безсимптомний перебіг. Як зазначила спікер, у якості одного з кроків до трансформації системи охорони здоров’я для ранньої діагностики захворювання вже в 2018 р. передбачається забезпечити сімейних лікарів наборами для проведення тестування на гепатит С і вірус імунодефіциту людини (ВІЛ).
За словами У. Супрун, на сьогодні в Україні офіційно зареєстровано 53 тис. пацієнтів з гепатитом С. Проте багато людей навіть не стають у чергу на отримання лікування через брак надії на допомогу держави в проведенні терапії.
Спікер наголосила на тому, що безнадійна ситуація для України минула. «Більше такого не буде. Гепатит С — більше не вирок, — повідомила У. Супрун — Усіх пацієнтів, що стоять у черзі на отримання лікування, держава забезпечить якісними сучасними препаратами безкоштовно».
За даними МОЗ України, у 2018 р. 6 тис. осіб уже отримують лікування новим препаратом. Серед цих людей у першу чергу ті, хто має коінфекцію з ВІЛ, жінки, що планують вагітність, або пацієнти з ускладненнями захворювання. Додатково в 2018 р. є можливість пролікувати 2,5 тис. пацієнтів.
За прогнозами МОЗ України, у 2019 р. можна вилікувати набагато більше хворих. Це стане можливим завдяки тому, що в країні проводиться процес закупівлі препаратів прямої дії для лікування вірусного гепатиту С за кошти державного бюджету.
«Таке лікування в США коштує 8,5 тис. дол. на 12-тижневий курс. Цього року є можливість закупити ці препарати в Україну за вартістю 89 дол. Це стало реальністю завдяки ефективним процесам державної закупівлі через міжнародні організації. При цьому вартість буде актуальна не тільки для тих, хто стоїть в черзі на отримання безкоштовного лікування, а й при придбанні препаратів через роздрібну мережу. Ефективність лікування даними препаратами становить 90%», — додала У. Супрун.
У своєму виступі спікер зупинилася не лише на темі лікування гепатиту С, а й відмітила гостру необхідність проведення профілактичних заходів боротьби з розповсюдженням цього захворювання. Проект стратегії профілактики, діагностики та лікування вірусних гепатитів В та С до 2030 р. оприлюднено для обговорення на сайті МОЗ України. У своїй доповіді спікер прогнозує, що завдяки впровадженню всіх зазначених заходів до кінці 2019 р. більшість пацієнтів з гепатитом С буде вилікувано, а щорічний приріст кількості інфікованих можна буде зупинити шляхом профілактики.
Про важливість приєднання України до відзначення Всесвітнього дня боротьби з гепатитами повідомив Володимир Курпіта, генеральний директор ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України». Він висловив думку про те, що вірусні гепатити — це світова проблема.
За даними Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) України, ключові групи населення, що найбільше наражаються на ризик інфікування, це особи, що вживають ін’єкційні наркотичні засоби, — 60%, особи, що надають сексуальні послуги за гроші, — 11%, учасники військових дій на сході України — 8–10%.
«У 2013 р. за кошти державного бюджету лікування від гепатиту С отримали 193 пацієнти, у 2014 р. — 886, а в 2018 р. — вже 6 тис. Ці дані дають змогу прогнозувати, що в 2019 р. з урахуванням виділеного бюджету за сприяння міжнародних організацій і зниження ціни стане можливо забезпечити рецептами на препарати 50 тис. пацієнтів, що перебувають у черзі на отримання лікування», — додав спікер.
В. Курпіта відмітив, що одне з вагомих зрушень у боротьбі з вірусними гепатитами в Україні — підвищення доступу до діагностики на рівні первинної медичної ланки. Діагностичні набори для виявлення і підтвердження наявності гепатиту С в осіб, що ґрунтуються на принципі полімеразної ланцюгової реакції, стануть доступними для громадян України.
За сприяння ЦГЗ України та участю міжнародної організації «Лікарі без кордонів» (Médecins sans frontières — MSF) в Миколаївській обл. наразі запущено пілотний проект з діагностики вірусу гепатиту С. За допомогою використання сучасного обладнання визначення типу вірусу можна провести протягом 4 год. За позитивних результатів планується його розповсюдження на всю територію України.
Спікер наголосив на важливості інформування про шляхи профілактики вірусних гепатитів. Специфічна профілактика для гепатиту С відсутня, його попередження можливо тільки шляхом «стерилізаційної профілактики». Проти гепатиту В проводиться щеплення, яке формує пожиттєвий імунітет.
В. Курпіта також повідомив, що оскільки пегільовані інтерферони зазначені в протоколах лікування гепатиту В, то повністю відмовитися від їх закупівлі неможливо.
Новий препарат з міжнародною непатентованою назвою велпатасвір діє на всі 6 типів вірусу гепатиту С. Якщо раніше, щоб обрати курс лікування, треба було визначитися з типом вірусу, то новий лікарський засіб діє на всі його типи, зауважив доповідач.
Даний препарат — це генерик, повідомив В. Курпіта, який випускається за ліцензією компанії, що є оригінальним виробником препарату і повністю гарантує його якість і безпеку. Компанія, яка виробляє препарат для України, прекваліфікована ВОЗ. Компанія-оригінатор затвердила визначений перелік тих, хто може випускати цей лікарський засіб, бо для неї важливо забезпечити захист інтелектуальної власності.