На сьогодні до міжнародних закупівель ліків, які здійснює британська агенція Crown Agents, є забагато запитань. Одне з них стосується спроби поставити в Україну ліки із недоведеною ефективністю. Крім того, на жаль, та запровадження міжнародних закупівель так і не дозволило завозити в Україні ліки, які в нас незареєстровані. Це ж, в свою чергу, сприяє розвитку “сірого” ринку. Про це у коментарі УНН розповіла голова комісії Громадської ради при МОЗ України з питань благодійності у сфері охорони здоров’я, керівник благодійного фонду допомоги онкохворим дітям “Краб” Лариси Лавренюк.
“Взагалі, коли міжнародні закупівлі тільки починалися, ми говорити про них, як про дуже хорошу ідею. Але в тому стані, в якому вони існують зараз - це не те, що потрібно. Якщо є міжнародна закупівля, то наприклад, як я її розумію, це можливість закуповувати препарати не залежно від того, зареєстровані вони в країні або не зареєстровані, якщо вони є препаратами "оффлебл“. Тобто ними користуються апріорі як хорошими препаратами. Вони - із доведеною ефективністю і безпечністю. А ті міжнародні закупівлі, які у нас наразі існують, дозволяють купувати лише ті препарати, що зареєстровані в Україні. Але є, наприклад, такий препарат як "Космеген“. Його не хочуть реєструвати в Україні ніхто із фармкомпаній. Це препарат, який використовується у протоколах лікування дітей. І хочеш або не хочеш — це препарат, і його треба дітям, тому ми привозимо його і розвиваємо "сірий“ ринок в країні. Сенс який у цих міжнародних закупівлях, якщо вони не можуть купити препарати, які є в протоколі лікування?” — пояснила експерт.
За словами Л.Лавренюк, ще до початку роботи Crown Agents в Україні були певні застороги, адже на сайті цієї організації вказано, що агенція купує ліки для країн Африки.