22 серпня 1864 р. було ухвалено Женевську конвенцію про поліпшення долі поранених на полі бою на міжнародній конференції, скликаній Федеральною радою Швейцарії на пропозицію Женевського (сьогодні - Міжнародного) Червоного Хреста. В конференції узяли участь представники 16 держав. Конвенція заклала фундамент нової галузі - міжнародного гуманітарного права.
Важливим нововведенням, яке містив цей міжнародний документ, було поняття нейтралітету: лікарі та медсестри не повинні вважатися учасниками бойових дій і не підлягають захопленню у полон; заохочувалися дії мирного населення, спрямовані на допомогу пораненим; гарантувався догляд за пораненими і хворими, незалежно від того, на чиєму боці вони воювали; знак Червоного Хреста на білому тлі повинен був означати, що там, де його встановлено, розташовані госпіталі та медперсонал, яким має бути забезпечений захист і піклування.
Для України через півтора століття проблематика медичного нейтралітету стала гостро актуальною, адже нашу державу огорнула хвиля революційних подій Майдану та антитерористичних заходів, а відтак, захист поранених на полі бою, насильство щодо пацієнтів та медичного персоналу, руйнування закладів охорони здоров’я є однією з ключових проблем. На жаль, сьогодні є чимало прикладів недотримання принципів медичного нейтралітету на теренах України і порушення прав людини щодо доступу до медичної допомоги, зокрема в умовах збройних конфліктів.
Лише спектральна робота різних фахівців сприятиме дотриманню концепції медичного нейтралітету і слугуватиме захисту прав людини.
Вашій увазі фільм Міжнародного Червоного Хреста, як один з інструментів, що спрямований на підвищення рівня правової обізнаності щодо принципів міжнародного гуманітарного права, зокрема захисту прав людини у сфері охорони здоров’я