8.2.2. Позасудові форми захисту прав людини в сфері охорони здоров’я

б) звернення до органів прокуратури

Ще однією формою захисту прав людини в сфері охорони здоров’я є звернення до органів прокуратури. Відповідно до п. 9 розділу 15 «Перехідні положення» Конституції України та ст. 19 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р., органи прокуратури України здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів, у тому числі в галузі охорони здоров’я, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про прокуратуру», прокурор розглядає заяви і скарги про порушення прав громадян. Прийняте прокурором рішення може бути оскаржено вищестоящому прокурору або до суду. Після прийняття рішення щодо скарги Генеральним прокурором України провадження за такими скаргами в органах прокуратури припиняється. Таким чином звернення до органів прокуратури також відбувається за принципами територіальності та підконтрольності.

Пам’ятайте!

Порядок роботи із зверненнями громадян до органів прокуратури
регламентовано в Інструкції про порядок розгляду і вирішення
звернень та особистого прийому в органах прокуратури України,
затвердженій наказом Генерального прокурора України від
21.06.2011 р. № 9 гн.


У процесі перевірки за заявою громадянина прокурор має право вимагати від керівників відділів та управлінь охорони здоров’я місцевої державної адміністрації проведення перевірок, ревізій діяльності підпорядкованих і підконтрольних закладів охорони здоров’я та інших структур, незалежно від форм власності, а також скерування спеціалістів для проведення перевірок, відомчих і позавідомчих експертиз. Якщо під час перевірки за заявою чи скаргою громадянина будуть виявлені порушення закону, прокурор або його заступник, відповідно до ст. 20 Закону України «Про прокуратуру», в межах своєї компетенції мають право, зокрема:

  1. порушувати у встановленому законом порядку кримінальну справу (досудове слідство в «медичних справах», як правило, здійснюють органи внутрішніх справ), дисциплінарне провадження або провадження про адміністративне правопорушення, передавати матеріали на розгляд громадських організацій;

  2. давати приписи про усунення очевидних порушень закону;

  3. вносити подання до державних органів, громадських організацій іпосадовим особам про усунення порушень закону та умов, що їм сприяли;

  4. звертатись до суду з заявами про захист прав і законних інтересів громадян, держави, а також підприємств та інших юридичних осіб.

ЗВЕРНЕННЯ ДО ОРГАНІВ ПРОКУРАТУРИ

Пам’ятайте!

Органи прокуратури не підмінюють органи відомчого управління та контролю і не втручаються у господарську діяльність, якщо така не суперечить чинному законодавству. Прокурор має право доступу до документів і матеріалів, необхідних для проведення перевірки, в тому числі за письмовою вимогою, і таких, що містять конфіденційну інформацію. Крім того, він має право письмово вимагати подання у прокуратуру для перевірки необхідних документів і матеріалів.