6.2.2. Обов’язок проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення
а) Конституція і закони України
«Фізична особа може бути зобов’язана до проходження медичного огляду у випадках, встановлених законодавством».
«Ухилення від медичного огляду чи медичного обстеження:
Ухилення особи, хворої на наркоманію, від медичного огляду на наявність наркотичного сп’яніння тягне за собою накладення штрафу від десяти до двадцяти п'яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Ухилення особи, яка зловживає наркотичними засобами або психотропними речовинами, від медичного обстеження тягне за собою накладення штрафу від двадцяти п'яти до п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян» (ст. 44-1).
«Ухилення від обстеження і профілактичного лікування осіб, хворих на венеричну хворобу:
ухилення від обстеження осіб, щодо яких є достатні дані про те, що вони хворі на венеричну хворобу, або від лікування осіб, які були у контакті з хворими на венеричну хворобу і потребують профілактичного лікування, продовжуване після попередження, зробленого їм органами охорони здоров’я, тягне за собою накладення штрафу від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян» (ст. 45).
У ст. 46 Кодексу передбачено підстави відсторонення від роботи працівників, зокрема відмова або ухилення від обов’язкових медичних оглядів.
«Громадяни України зобов’язані, у передбачених законодавством випадках, проходити профілактичні медичні огляди і робити щеплення» (п. «б» ст. 10).
«Обов’язкові медичні огляди:
З метою охорони здоров’я населення організуються профілактичні медичні огляди неповнолітніх, вагітних жінок, працівників підприємств, установ і організацій з шкідливими і небезпечними умовами праці, військовослужбовців та осіб, професійна чи інша діяльність яких пов’язана з обслуговуванням населення або підвищеною небезпекою для оточуючих» (ст. 31).
«Працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до зараження цих працівників та (або) поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов’язковим профілактичним щепленням… Повнолітнім дієздатним громадянам профілактичні щеплення проводяться за їх згодою після надання об’єктивної інформації про щеплення, наслідки відмови від них та можливі поствакцинальні ускладнення…».
Про протидію захворюванню на туберкульоз: Закон України від 05.07.2001 р. (в ред. від 19.04.2012 р.) [ст. 12]
«Громадяни зобов’язані проходити обов’язкові медичні огляди та робити щеплення у передбачених законодавством випадках» (ч. 3 ст. 5).
б) Підзаконні нормативно-правові акти
ґ) Юридична практика
Працівників підприємства «Х», яке виробляє косметологічніх засоби, було скеровано для проходження періодичного профілактичного наркологічного огляду, що є обов’язковим для цієї категорії працівників один раз на рік. Працівники пройшли лікарський наркологічний огляд, психологічне тестування та медичне лабораторне обстеження. За результатами огляду працівники отримали сертифікати про проходження профілактичного наркологічного огляду.
В одній сім’ї с. Б. Полонського району захворіло і померло від дифтерії 4 особи, в тому числі троє дітей. Члени цієї сім’ї належали до певної релігійної секти, а відтак, відмовились від щеплень проти цього захворювання. Як наслідок відмова від такого медичного втручання призвела до летальних наслідків.
Роботодавець підготував заявку на проходження періодичного медичного огляду двома працівниками: гр. Ж., 1992 р. н., та гр. Н., 1994 р. н. (як особами віком до 21 року). Заклад державної санітарно-епідеміологічної служби разом з представником профспілкового органу склали акт, визначивши зазначених працівників як таких, яким слід пройти періодичний медичний огляд. Роботодавець забезпечив умови для проведення такого огляду, зокрема, вчасно поновив договір з лікувально профілактичним закладом, передав йому списки, поінформував працівників. Але працівники, не мотивуючи своєї відмови, не пройшли огляду, запевнивши роботодавця, що є абсолютно здоровими. Оскільки строк проведення огляду сплив і працівники відмовились його проходити, роботодавець відсторонив працівників від роботи без збереження заробітної плати на підставі ст. 46 КЗпП України та п. 3.6, 3.9 Наказу МОЗ України «Про затвердження Порядку проведення медичних оглядів працівників певних категорій».
д) Практичні поради