RSSВерсія для друку
Права людини у сфері охорони здоров’я: практичний посібник

Право на свободу висловлення думки й інформації


ПРИКЛАДИ МОЖЛИВИХ ПОРУШЕНЬ

Провідного працівника системи охорони здоров’я звільнено після того, як він оприлюднив інформацію про те, що одна з лікарень купляє незареєстровані ліки.

Органи державної влади вживають заходів, щоб приховувати від працівників інформацію про те, що в лікарні, де вони працюють, зафіксовано небезпечний рівень радіації.

НОРМИ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЇХ ТЛУМАЧЕННЯ

Стаття 10 (ч. 1) ЄКЗПЛОС («Свобода вираження поглядів, включаючи свободу інформації»):

Кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

  • Стаття 10 ЄКЗПЛОС не передбачає права поширювати інформацію. Право отримувати інформацію підлягає вузькому тлумаченню як таке, що забороняє владі обмежувати людину в отриманні інформації, яку інші мають намір передати. У держави немає позитивного зобов’язання збирати й поширювати інформацію за власною ініціативою203.

  • Державні службовці мають право на захист від «образливих і агресивних словесних нападок», оскільки для них важливо мати довіру суспільства. Проте навіть у таких випадках державні службовці зобов’язані здійснювати свої повноваження, зважаючи тільки на професійні міркування, не піддаючись зайвому впливу особистих емоцій204.

203 ЄСПЛ. Рішення у справі «Гуера та інші проти Італії» (26 EHRR 357).

204 ЄСПЛ. Рішення у справі «Янков проти Болгарії» (39084/97).