Право на життя


ПРИКЛАДИ МОЖЛИВИХ ПОРУШЕНЬ

Боячись арешту, ніхто не викликає службу порятунку 911 людині, яка постраждала від передозування наркотиків, і, як наслідок, вона помирає від передозування.

Споживачі наркотиків помирають у закритих лікарняних палатах.

Держава встановлює невиправдані законодавчі обмеження на доступність екстреної профілактики чи терапії ВІЛ-інфекції.

Рівень смертності в закритому стаціонарі особливо високий у зимові місяці через поганий стан будівлі, яка не відповідає вимогам санітарних умов, недостатнє опалення й недобросовісний догляд за хворими.

За схильною до суїциду пацієнткою психіатричного стаціонару не ведеться адекватний нагляд, і вона вчиняє самогубство.

НОРМИ ЗАКОНОДАВСТВА ТА ЇХ ТЛУМАЧЕННЯ

Стаття 2 (ч. 1) ЄКЗПЛОС:

Право кожного на життя охороняється законом. Нікого не може бути умисно позбавлено життя інакше ніж на виконання смертного вироку суду, винесеного після визнання його винним у вчиненні злочину, за який закон передбачає таке покарання.

40 ЄСПЛ. Рішення у справі «Нітецький проти Польщі» (65653/01). Суд не визнав порушення ст. 2 у ситуації, коли держава оплатила лише 70% вартості призначених пацієнту життєво необхідних ліків, а решту повинен був оплатити сам пацієнт.

41 ЄСПЛ. Рішення у справі «Пауел проти Сполученого Королівства» (45305/99). Скарга батьків на порушення ст. 2 (ч. 1), яке, ймовірно, відбулося внаслідок фальсифікації записів у медичній карті їхнього сина й відсутність адекватного розслідування інциденту владою, була визнана неприйнятною.

42 ЄСПЛ. Рішення у справі «Кіпр проти Туреччини» (35 EHRR 731).

43 ЄСПЛ. Рішення у справі «Кінан проти Сполученого Королівства» (33 EHRR 913).

44 Там само.

45 ЄСПЛ. Рішення у справі «Кальвеллі і Чільо проти Італії» (32967/96). У межах висловленої окремої думки пропонувалося розглядати справу в межах кримінального судочинства. У цій справі заявники, прийнявши присуджену в межах цивільного процесу компенсацію за смерть свого немовляти, тим самим зробили недоступним для себе найефективніший спосіб встановлення ступеня вини лікаря, який був до цього причетний.

46 ЄСПЛ. Рішення у справі «Претті проти Сполученого Королівства» (35 EHRR 1).

47 ЄСПЛ. Рішення у справі «Д. проти Сполученого Королівства» (24 EHRR 423). Питання, якіналежать до розгляду судом у межах ст. 2, не відрізнялися від питань, які розглядалися у межах ст. 3.