22 серпня 2017 р. на засіданні Рахункової палати (РП) України розглянуто питання стосовно закупівлі медикаментів, а вже 30 серпня на офіційному сайті РП опубліковано висновки і рішення цього засідання та проведеного аудиту. Отже, як зазначається, залучення з 2015 р. міжнародних спеціалізованих організацій до процесу державних закупівель лікарських засобів та медичних виробів у цілому позитивно позначилося на використанні коштів державного бюджету України на зазначені цілі. Це показав проведений РП аудит ефективності використання коштів держбюджету, виділених у 2015–2016 рр. та I півріччі 2017 р. Міністерству охорони здоров’я (МОЗ) України для здійснення державних закупівель із залученням спеціалізованих організацій за бюджетною програмою «Забезпечення медичних заходів окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру».
Однак виявлено суттєві недоліки в роботі МОЗ України з реалізації співпраці з міжнародними спеціалізованими організаціями. Міністерство не забезпечило об’єктивності вибору таких організацій для здійснення державних закупівель лікарських засобів і медичних виробів, оскільки був відсутній механізм застосування визначених Урядом критеріїв вибору і порядку його проведення. Фактично міжнародні спеціалізовані організації обиралися у ручному режимі, що збільшувало ризики помилок у процесі їх вибору.
Наголошується, що МОЗ України провалило роботу з вирішення процедурних питань відповідних закупівель. Визначення переліку лікарських засобів і медичних виробів, які планувалося закупити у 2016–2017 рр., здійснювалося несвоєчасно. У низці випадків відповідальні чиновники МОЗ України та залучені фахівці з відповідних захворювань затягували терміни закупівель, ухвалювали необґрунтовані рішення. У результаті період від підготовки МОЗ закупівель до постачання ліків і медичних виробів кінцевим споживачам розтягнувся майже на 2 роки.
Станом на кінець липня 2017 р. від міжнародних спеціалізованих організацій не надійшло лікарських засобів і медичних виробів (за 27 напрямами із 35) за кошти державного бюджету 2016 р. на суму 2,1 млрд грн., або 62,4% до перерахованих коштів. За рештою напрямів поставки взагалі не розпочато. Закупівлі за кошти державного бюджету 2017 р. ще не починалися, незважаючи на те, що державним бюджетом на цю мету передбачено 5,9 млрд грн.
За даними аудиту, МОЗ України не забезпечило належної організації використання закуплених ліків. У закладах охорони здоров’я та на складах Державного підприємства «Укрвакцина» зберігаються лікарські засоби, у яких закінчився термін придатності, на десятки мільйонів гривень. Із них найбільшу частину не використала Національна дитяча спеціалізована лікарня «Охматдит», прийнявши ліки з обмеженим терміном придатності і не забезпечивши їхнього своєчасного застосування.
Як засвідчив аудит, система закупівель із залученням міжнародних спеціалізованих організацій фактично виведена з-під контролю широкої громадськості. Рішення, які приймав Уряд упродовж останніх 3 років, створили для діяльності таких організацій особливі умови. Водночас ці рішення кардинально відрізняються від вимог вітчизняного законодавства до всіх інших публічних закупівель.