3 березня 2017 р. в Українському кризовому медіа-центрі відбувся брифінг на тему «Як Україна витратить 37,5 млн дол. США американської допомоги на боротьбу проти ВІЛ/СНІД». У брифінгу взяли участь Оксана Сивак, заступник міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції, Наталія Нізова, генеральний директор Центру громадського здоров’я МОЗ України, Сергій Страшук, керівник відділу управління лікарськими засобами центру громадського здоров’я МОЗ України, Чарльз Вітек, директор глобальної програми з питань боротьби з ВІЛ/СНІД в Україні та Росії, а також Дмитро Шерембей, голова Координаційної ради Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД.
Прес-брифінг розпочала Оксана Сивак, яка поінформувала про основні досягнення у сфері боротьби з ВІЛ-інфекцією станом на сьогодні. Зокрема, вона нагадала про те, що нещодавно Глобальний фонд для боротьби зі СНІД, туберкульозом та малярією (далі — Глобальний фонд) виділив Україні 120 млн дол. на продовження фінансування програми з протидії туберкульозу та ВІЛ/СНІД у 2018–2020 рр. Зокрема, ці кошти буде використано для забезпечення сталості програм після завершення фінансування Глобального фонду у 2020 р.
Також урядом США в рамках Надзвичайного плану Президента США з надання допомоги у боротьбі з ВІЛ/СНІД (U.S. President’s Emergency Plan for AIDS Relief — PEPFAR) попередньо погоджено рішення про виділення для України 37,5 млн дол. для боротьби з ВІЛ/СНІД на 2017 р. Дане рішення ухвалено після консультацій та обговорень, що проходили 20–24 лютого у Вашингтоні. Діяльність програми PEPFAR у цьому році буде розповсюджуватися на 12 регіонів України: Донецька, Дніпропетровська, Миколаївська, Одеська, Херсонська, Київська, Запорізька, Черкаська, Полтавська, Чернігівська, Кіровоградська обл. та Київ.
Серед позитивних кроків О. Сивак також відзначила нещодавнє приєднання Одеси до Паризької декларації щодо прискорення дій у подоланні епідемії ВІЛ-інфекції/СНІД у великих містах (Fast-Track). Таким чином, Одеса стала другим містом України після Києва, що приєдналося до ініціативи, яка передбачає досягнення до 2020 р. таких цільових показників: 90% осіб, які живуть з ВІЛ, будуть знати про свій статус, із них 90% — стабільно отримуватимуть терапію, із них 90% — матимуть невизначений рівень вірусного навантаження.
Далі представники Центру громадського здоров’я МОЗ України більш детально розповіли про те, як проходили перемовини та на що буде витрачено отримані кошти.
За словами Наталії Нізової, з 37,5 млн дол., які отримає Україна в рамках ініціативи PEPFAR на боротьбу проти ВІЛ/СНІД, лише 5,6 млн призначено безпосередньо для закупівлі ліків. Решта коштів підуть на ресурсне зміцнення системи надання послуг, покращення їх якості, передусім для представників груп ризику, а також на надання допомоги й покращення послуг для пацієнтів, які знаходяться у пенітенціарній системі.