На сайті МОЗ України для громадського обговорення оприлюднено проект наказу профільного міністерства, яким пропонується затвердити Порядок визначення обсягів потреби в закупівлі лікарських засобів закладами й установами охорони здоров’я, що повністю або частково фінансуються з державного та місцевих бюджетів (далі — Порядок). Його розроблено з метою раціонального планування такої потреби та ефективності витрат бюджетних коштів під час закупівлі та відшкодування вартості лікарських засобів.
Згідно із цим Порядком проводитиметься розрахунок потреби в лікарських засобах для закупівель, фінансування яких здійснюватиметься за рахунок бюджетних асигнувань, що додатково виділятимуться розпорядникам бюджетних коштів з 01.07.2017 р. до 31.12.2017 р., та закупівель, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів на 2018 р. та подальші бюджетні роки.
Для визначення потреби в закупівлі лікарських засобів застосовуватимуться методи кількісної оцінки потреб у лікарських засобах, що базуються на показниках:
- захворюваності (далі — метод захворюваності) — це метод, за яким використовуються дані про кількість звернень населення за медичною допомогою, у тому числі випадків госпіталізації, з урахуванням динаміки показників захворюваності та клінічних протоколів;
- споживання (далі — метод споживання) — це метод, за яким використовуються дані про обсяги споживання лікарських засобів у попередні роки (з урахуванням періоду відсутності ліків на ринку та/або змін обсягів споживання).
Зокрема, для розрахунку потреби в лікарських засобах методом захворюваності необхідно мати такі дані:
- інформацію про лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів (міжнародна непатентована назва, код анатомо-терапевтичної класифікації, лікарська форма, сила дії (дозування), кількість в упаковці, оптово-відпускна ціна за упаковку);
- наявність фінансових ресурсів для забезпечення фармакотерапії (затверджені бюджети, кошториси тощо, включаючи дані про заплановані видатки та освоєні кошти на закупівлю лікарських засобів);
- стандартні схеми лікування, рекомендовані уніфікованими клінічними протоколами у сфері охорони здоров’я з розрахунку на середні дози та середню тривалість лікування (за наявності);
- показники захворюваності населення, у тому числі кількість епізодів лікування для кожної хвороби або стану.
При цьому уточнюється, що метод захворювання рекомендовано застосовувати під час планування державних закупівель, зокрема для нових програм охорони здоров’я, що не мають тривалої історії застосування. А метод споживання є пріоритетним для визначення потреби в лікарських засобах, вартість яких відшкодовується за бюджетні кошти.
Згідно з Порядком заклади охорони здоров’я будуть самі обирати методи для визначення потреби в закупівлі ліків, виходячи з наявних вихідних даних (кількісних показників).
Також проектом документа передбачено, що для запобігання дефіциту лікарських засобів під час розрахунку їх кількісної потреби необхідно враховувати можливість виникнення випадків, що унеможливлюють подальше використання ліків, зокрема, закінчення строку придатності, механічний, хімічний, фізичний, біологічний або інший вплив. При цьому рівень цих можливих втрат не має перевищувати 3% на рік.
У разі прийняття даного проекту документа він набуде чинності з дня його офіційного опублікування.