RSSВерсія для друку
Раїса Богатирьова: Досягати покращення громадського здоров’я необхідно, перш за все, через гуманітарну сферу – освіту, науку, культуру, духовність
12.09.2012

Розроблення нової Європейської стратегії «Здоров’я-2020» є найбільшим досягненням Європейського регіонального комітету Всесвітньої організації охорони здоров’я в цілому та його регіонального директора, зокрема. Таку думку висловила Віце-прем’єр-міністр України – Міністр охорони здоров’я України Раїса Богатирьова, виступаючи на шістдесят другій сесії Європейського регіонального комітету Всесвітньої організації охорони здоров’я, яка з 10 по 13 вересня проходить на Мальті.

 

Ця ініціатива стала імпульсом для багатьох країн Європейського регіону, в тому числі – для України, розробити відповідні національні програми на найближче десятиріччя, зазначила Раїса Богатирьова. Успішна імплементація цих програм, на її думку, можлива завдяки цілісному, системному підходу керівництва регіонального комітету ВООЗ до рішення складних завдань охорони здоров’я такого різноманітного регіону, як Європейський. Суттєву роль в цьому покликані відіграти й переосмислення та оновлені підходи до громадського здоров’я, на яких базується новий Європейський план дій щодо зміцнення потенціалу та служб охорони громадського здоров’я. В основу цього плану покладено прогрес, який досягнуто шляхом реалізації попередніх ініціатив: «Здоров’я для всіх», «Здоров’я – ХХІ», Талліннська Хартія.

 

В той же час, незважаючи на значну частку ВВП, яка витрачається на медичну галузь в Україні, показники здоров’я в нашій країні залишають бажати кращого, зауважила Міністр. «Тому для мене як для Віце-прем’єр-міністра, що відповідає за гуманітарний блок в Уряді, знаходження нових підходів для покращення здоров’я громадян є пріоритетним», – підкреслила Раїса Богатирьова, зауваживши, що центральну роль в цьому, на її думку, має відігравати поєднання зусиль Міністерства охорони здоров’я та інших міністерств та відомств країни.

 

«Ми впевнені, що здоров’я, як найвища людська цінність, повинно досягатися і вимірюватися не тільки в соціальних, економічних і ресурсних детермінантах. Ставитися до здоров’я і досягати кращого здоров’я для всіх необхідно, перш за все, з гуманітарних позицій – через освіту, науку, культуру, духовність», – заявила Раїса Богатирьова. З огляду на це, повідомила вона, в нашій країні одночасно з підготовкою Загальнонаціональної програми «Здоров’я-2020: український вимір» розроблялася й концепція Гуманітарного розвитку України на період до 2020 року. Саме тому, що стратегія «Здоров’я-2020» орієнтована на людину, тобто гуманітарний аспект поставлено на чільне місце, вона є привабливою для країн Європейського регіону и була взята нами за основу при розробці національної програми «Здоров’я-2020: український вимір», звернула увагу Віце-прем’єр-міністр. ЇЇ важливою складовою є реалістичні, обґрунтовані показники для цільових орієнтирів.

 

Раїса Богатирьова висловила сподівання на те, що сьогоднішні зусилля, спрямовані на формування у людей, особливо молодого покоління, нових цінностей, орієнтованих на здоров’я та здоровий спосіб життя, матимуть вирішальний вплив на значне поліпшення стану громадського здоров’я в найближчі двадцять-тридцять років.

 

Крім того, на переконання Міністра, успіху зусиль, спрямованих на підвищення рівня громадського здоров’я, обов’язково має сприяти переорієнтація сприйняття охорони здоров’я як затратної сфери – на підхід до неї як до інвестиційної. Завдяки ініціативі Президента України Віктора Януковича, проголошеної ним під час наради високого рівня 66-ї Сесії Генеральної Асамблеї ООН, інвестиційні проекти стають відмінною характеристикою розвитку системи охорони здоров’я сучасної України

 

У своєму виступі Віце-прем’єр-міністр України – Міністр охорони здоров’я України відзначила високу ступінь відкритості у взаємодії Секретаріату Європейського регіонального комітету ВООЗ під керівництвом Жужанни Якаб з державами-членами ВООЗ та висловила вдячність від імені України за організацію дискусій високого рівня з актуальних питань охорони здоров’я.

Джерело:

http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20120911_b.html