Онкологічні захворювання давно зайняли одну із лідируючих позицій серед причин смертності в усьому світі. У зв’язку з тим, що у лютому відзначаються Всесвітній день боротьби з онкологічними захворюваннями (4 лютого) та Всесвітній день онкохворих дітей (15 лютого), провідні українські експерти на прес-конференції «Імуноонкологія — нова ера у лікуванні раку вже в Україні» розповіли про проблему онкологічних захворювань в Україні та перспективи лікування для таких пацієнтів.
Відкрив захід Олексій Ковальов, професор, доктор медичних наук, головний експерт МОЗ України зі спеціальності «Онкологія», завідувач кафедри онкології Запорізької медичної академії післядипломної освіти, наголосивши, що рак залишається основною медико-біологічною та соціальною проблемою в Україні та у всьому світі. Розповсюдження раку розпочалося у ХХ ст., коли внаслідок різноманітних факторів значно збільшилася тривалість життя людей, а отже, і з’явилися захворювання, що пов’язані з процесами старіння організму. Рак — це еволюційний процес виживання багатоклітинних організмів, що тривав мільйони років. Тому, звичайно, боротися з такими захворюваннями вкрай важко.
Прогрес не стоїть на місці. Експерт відмітив, що за останнє століття лікування раку, як і його розуміння, значно розширилися. І від традиційного хірургічного методу лікування ми перейшли до хіміо-, променевої та таргетної терапії та останнього слова в лікуванні онкологічних захворювань на сьогодні — імунотерапії.
«Сьогодні спрямованість лікування онкологічних захворювань нарешті змінилася з боротьби з клітинами пухлини на стимулювання власних сил організму, — зазначив О. Ковальов. — Завдання медицини нині — перетворити рак на хронічне захворювання зі значною очікуваною тривалістю життя. Такого людство змогло досягти в лікуванні цукрового діабету, коли після винайдення інсуліну очікувана тривалість життя хворих збільшилася з одного до десятків років. Цього ж необхідно досягти і в лікуванні онкологічних захворювань».
Експерт відмітив, що імунотерапія — це метод лікування, що є максимально фізіологічним для нашого організму та дає змогу досягти значного прогресу в лікуванні раку з мінімальною шкодою для здорових клітин організму. Метою імунотерапії сьогодні є не вбивство ракової клітини, а модифікація клітин імунної системи (Т-лімфоцитів) для боротьби безпосередньо з клітинами пухлини.
Кожний тип раку, яких на сьогодні налічується більше 250, має свої механізми розвитку та методи лікування. Проте імуноонкологічні препарати, що стимулюють загальнофізіологічні процеси організму, можуть використовуватися при онкопатології різноманітних типів та локалізації.
Експерт наголосив на важливості використання доказової медицини, що підтверджує необхідність використання того чи іншого методу лікування, діагностики тощо. Такими доказами є результати багатоцентрових рандомізованих клінічних випробувань, на основі результатів яких і приймається рішення про ефективність чи неефективність лікування.
Якщо говорити про перший зареєстрований в Україні імуноонкологічний препарат (пембролізумаб), то його показаннями до застосування на сьогодні вже є лікування локально прогресуючого та метастатичного недрібноклітинного раку легень (НДРЛ) та меланоми (раку шкіри). Дослідження продовжуються в 30 напрямках, за результатами досліджень очікуються й нові можливості застосування.