Ліцензійні умови провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) (далі — Ліцензійні умови) встановлюють вичерпний перелік обов’язкових вимог для ліцензіатів, які провадять господарську діяльність, у тому числі з роздрібної торгівлі лікарськими засобами.
Для ліцензіатів, які провадять господарську діяльність з роздрібної реалізації ліків у сільській місцевості, Ліцензійні умови встановлюють більш ліберальні вимоги (зокрема до місць розміщення аптек, мінімальної їх площі).
Згідно з абзацом 2 п. 184 для аптек, розташованих у селах, селищах та селищах міського типу, посади завідувача аптеки, заступника завідувача аптеки можуть займати особи, що мають документ про вищу освіту не нижче першого (бакалаврського) рівня за спеціальністю «Фармація».
Нагадаємо, що раніше, відповідно до старих Ліцензійних умов, затверджених наказом МОЗ України від 31.10.2011 р. № 723, посаду завідувача та заступника завідувача аптеки дозволялося обіймати особам, що мають дипломи навчальних закладів І–ІІ рівнів акредитації, або особам, які отримали рівень бакалавра в навчальних закладах ІІІ–IV рівнів акредитації.
Суб’єкти господарювання, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової та роздрібної торгівлі лікарськими засобами, імпорту лікарських засобів (крім активних фармацевтичних інгредієнтів) до набрання чинності постановою КМУ № 929, зобов’язані були привести свою діяльність у відповідність з новими Ліцензійними умовами протягом 2 міс з дня набрання чинності цією постановою.
Згідно з прикінцевими положеннями Закону України від 1 липня 2014 р. № 1556-VII «Про вищу освіту» після набрання ним чинності диплом про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до диплома про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра.
Молодший бакалавр — це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти. Бакалавр — освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти.
Отже, з метою приведення діяльності у відповідність з новими Ліцензійними умовами, роботодавці вимушені були звільнити фармацевтів, тобто молодших спеціалістів за спеціальністю «Фармація», оскільки їхні дипломи прирівнюються до диплома про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра, що недостатньо для того, щоб навіть безпосередньо реалізовувати лікарські засоби, не говорячи вже про зайняття посади завідувача аптеки в сільській місцевості.