Ще 30 листопада минулого року КМУ схвалив Концепцію розвитку системи громадського здоров’я, яка визначає засади, напрями, завдання, механізми і строки розбудови системи громадського здоров’я. Мета Концепції — формування та реалізація ефективної державної політики для збереження та зміцнення здоров’я населення, збільшення тривалості та покращання якості життя, попередження захворювань, продовження активного працездатного віку та заохочення до здорового способу життя шляхом об’єднання зусиль усього суспільства. Реалізувати Концепцію передбачається протягом 2017–2020 рр.
Лише 18 серпня 2017 р. Уряд ухвалив план заходів щодо її реалізації, розписаний на 2017–2020 рр. Відповідне розпорядження КМУ № 560-р оприлюднено 23 серпня.
Одними з найголовніших завдань, визначених планом заходів, є розроблення та перегляд існуючих нормативно-правових актів з метою гармонізації із законодавством Європейського Союзу у сферах громадського здоров’я та санітарного законодавства, які мають бути реалізовані протягом 2017–2022 рр.
Ці заходи повинні здійснити МОЗ, Міністерство аграрної політики та продовольства України, Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, а також, за згодою, Національна академія медичних наук і Національна академія аграрних наук.
Відтак усі прийняті цими органами та установами рішення, а також нові нормативно-правові акти, що розробляються, мають бути переглянуті та гармонізовані із законодавством ЄС.
РЕФОРМА СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ’Я: КРОКИ УРЯДУ
Говорячи про систему охорони здоров’я 23 серпня під час засідання КМУ, Володимир Гройсман нагадав, що Урядом розпочато системні зміни. «З одного боку, ми напрацювали зміни до законодавства (прим. ред.: законопроект № 6327), які сьогодні знаходяться у Парламенті, і ми теж очікуємо, що саме цієї осені будуть прийняті важливі фундаментальні рішення, які дозволять змінити систему охорони здоров’я», — наголосив Прем’єр-міністр України.
Нагадав він і про функціонування урядової програми «Доступні ліки», в рамках якої, за словами В. Гройсмана, вже понад 3,5 млн громадян отримали пільгові ліки. Надалі програму буде розширено.
Зі свого боку, зазначимо, що в рамках програми 26 липня розширено перелік лікарських засобів, вартість яких підлягає відшкодуванню, зі 157 торгових найменувань до 199. Однак для забезпечення більшої кількості пацієнтів доступним лікуванням Уряду необхідно опрацювати питання щодо розширення саме переліку нозологій та міжнародних непатентованих назв ліків, на які розповсюджуватиметься система реімбурсації.
«Ми підемо далі — будемо ремонтувати і відбудовувати медицину», — продовжив В. Гройсман. Він повідомив членам Уряду про ініціативу Президента України щодо інвестування значних коштів у сільську медицину.
1 серпня Петро Порошенко підписав зміни до Держбюджету–2017, якими у тому числі передбачено нову субвенцію місцевим бюджетам на реалізацію заходів, спрямованих на розвиток системи охорони здоров’я у сільській місцевості у сумі 4 млрд грн. для Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. «Я глибоко переконаний у тому, що і там ми досягнемо успіху», — підкреслив Глава Уряду.
КОНЦЕПЦІЯ РЕФОРМУВАННЯ МЕХАНІЗМІВ ПУБЛІЧНИХ ЗАКУПІВЕЛЬ ЛІКІВ ТА МЕДИЧНИХ ВИРОБІВ
На розгляд Уряду було винесено проект розпорядження «Про схвалення Концепції реформування механізмів публічних закупівель лікарських засобів та медичних виробів», що передбачає створення централізованої закупівельної організації.
Представляючи проект членам Уряду, в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун повідомила, що реалізацію Концепції за підтримки міжнародних організацій передбачається здійснити до 2019 р. «Зараз 50% часу і наших співробітників ми витрачаємо на державні закупівлі. Наше Міністерство повинно займатися політикою охорони здоров’я, а не державними закупівлями. Ми хочемо звільнитися від виконання невластивих функцій в нашому Міністерстві», — підкреслила в.о. міністра.