Запровадження нового Національного переліку основних лікарських засобів (далі — Національний перелік) призвело до патової ситуації, за якої пацієнти позбавлені доступу до життєво необхідних ліків. У зв’язку із цим Громадська рада при МОЗ України (далі — Громадська рада) висловлює свій протест щодо введення в дію з 1 липня 2017 р. постанови КМУ від 16 березня 2017 р. № 180 «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України». 15 серпня в Українському кризовому медіа-центрі з цього приводу відбувся прес-брифінг за участю членів Громадської ради, пацієнтських організацій та благодійних фондів.
До участі у заході також було запрошено представників МОЗ України, Експертного комітету з відбору та використання основних лікарських засобів (далі — Експертний комітет), Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Уповноваженого з прав дитини Адміністрації Президента України. Однак на захід завітала лише Олена Міцерук, представник Секретаріату Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини.
За словами Оксани Александрової, голови комітету Громадської ради із захисту прав пацієнтів, потреби в лікарських засобах, включених до Національного переліку, досі ніким не визначено. «В Україні досі відсутня база для такого розрахунку, у нас немає реєстру пацієнтів і порахувати це точно неможливо», — зауважила вона.
Згідно з положеннями постанови КМУ № 180 за умови задоволення в повному обсязі потреби в препаратах, включених до Національного переліку, замовники можуть закуповувати лікарські засоби, що в установленому законом порядку зареєстровані в Україні та не включені до зазначеного Національного переліку. Однак доки не буде визначено 100% потребу, а також обсяги фінансування для її задоволення, бюджетні закупівлі інших ліків на регіональному рівні призупинені.
Також призупинено виписування пільгових та безоплатних рецептів на ліки, не включені до Національного переліку. Як наслідок, у патовій ситуації опинилися найбільш вразливі верстви населення, якими займалися обласні та місцеві департаменти охорони здоров’я: діти, малозабезпечені сім’ї, учасники бойових дій, АТО, інваліди Чорнобильської катастрофи, діти з інвалідністю.
«Як можна розчерком пера забирати можливість лікуватися пацієнтам, життя яких залежить від безперервного лікування?.. Головний постулат медицини — не нашкодь», — наголосила О. Александрова.
На її переконання, дію постанови КМУ № 180 необхідно призупинити до тих пір, поки не буде проведено точні розрахунки потреб, а також єдиного розуміння щодо застосування Національного переліку. «Якщо він покликаний задовольнити потреби первинної допомоги, то його необхідно переглядати», — зазначила доповідач.