RSSВерсія для друку
Офіційно: Україна змінює стандарти лікування при ВІЛ
10.06.2019

Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) України затвердило новий клінічний протокол лікування та профілактики ВІЛ-інфекції. Це найновіші рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), які також включають аспект громадського здоров’я. Відтепер кожен, хто живе з ВІЛ, незалежно від кількості вірусу в крові, має право отримувати безоплатне лікування пожиттєво.

Україна перша з усіх країн Східної Європи та Центральної Азіїофіційно переходить на нові стандарти лікування ВІЛ. 5 червня 2019 р. МОЗ України наказом № 1292 затвердило новий клінічний протокол із застосування антиретровірусних препаратів для лікування та профілактики ВІЛ-інфекції. Цей наказ офіційно затвердив рекомендації ВООЗ з лікування 2018 р. та рекомендації з тестування 2016 р.

Відтепер лікування інфекції стане не лише ефективнішим, зручнішим, але й економічно доступнішим. Згідно з новим підходом, як основна схема лікування застосовуватиметься препарат з долутегравіром. З цією діючою речовиною розроблений комбінований препарат, який виробляє 9 компаній. Завдяки цьому вартість однієї дози препарату стала дешевшою у 6 разів та нині для України коштує 5 грн. 40 коп. Інноваційний комбінований препарат поєднує в собі декілька діючих речовин, а отже, пацієнт може приймати лише одну таблетку щоденно.

Новий протокол передбачає, що діагностування ВІЛ відтепер можливе лише двома швидкими тестами різних виробників. Ця норма дозволить поставити людину на облік швидше, а отже, швидше розпочати лікування ВІЛ-інфекції та досягнути цілей Глобальної стратегії ЮНЕЙДС 90-90-90. Окрім цього, новий протокол дозволяє використовувати антиретровірусну терапію для доконтактної профілактики ВІЛ-інфекції. Препарати PrEP (pre-exposure prophylaxis), які з минулого року є в Україні, рекомендується застосовувати групам ризику:

  • людям, які перебувають у дискордантних парах (у разі якщо один партнер є ВІЛ-позитивним, а інший — ні);
  • чоловікам, які практикують секс із чоловіками;
  • людям, що вживають ін’єкційні наркотики;
  • людям, які надають сексуальні послуги за винагороду.

Найбільша інновація нового протоколу — введення підходу громадського здоров’ядля лікування та профілактики ВІЛ. Він передбачає, що медичні послуги з виявлення, профілактики та лікування ВІЛ надаватимуться комплексно. Підходи будуть спрощені й стандартизовані, а доступ українців до якісних медичних послуг поліпшиться.

Основними елементами підходу громадського здоров’я при лікуванні ВІЛ є:

  • використання спрощених формулярів лікарських засобів;
  • широке застосування комбінацій з фіксованою дозою для лікування першого ряду у дорослих, підлітків та дітей;
  • надання медичної допомоги та лікарських засобів пацієнтам у місці надання медичних послуг безкоштовно;
  • децентралізація та інтеграція послуг, в тому числі перерозподіл обов’язків та застосування спрощеного підходу до клінічного моніторингу.

Довідка. Глобальна мета боротьби з ВІЛ-інфекцією полягає в тому, щоб до 2020 р. 90% ВІЛ-позитивних знали про свій діагноз, 90% з них — отримали лікування, а 90% цих людей мали понижене вірусне навантаження.

Нагадуємо, що 28 квітня 2017 р. набув чинності наказ МОЗ України № 1422, який дозволяє українським лікарям використовувати у своїй роботі міжнародні клінічні протоколи. Заклади охорони здоров’я можуть використовувати такі протоколи в роботі після затвердження внутрішнім наказом.

Джерело- https://www.umj.com.ua/article/158135/ofitsijno-ukrayina-zminyuye-standarti-likuvannya-pri-vil

09.07.2020.

Видання «Медичне право» включене до переліку журналів категорії Б

Відповідно до наказу Міністерства освіти і науки...
06.07.2020.

За три-чотири роки ми здатні побудувати якісну та сучасну медицину

Міністр охорони здоров’я Максим Степанов вважає,...
06.07.2020.

При МОЗ створена Медична рада, яка консультуватиме щодо змін у системі охорони здоров’я

02 липня при Міністерстві охорони здоров’я України...